Cynamon- podkręć swój metabolizm

Cynamon- podkręć swój metabolizm

Jedna z najstarszych przypraw. Już w roku 2700 p.n.e. w chińskiej księdze zielarskiej pojawiły się pierwsze wzmianki o tej prozdrowotnej przyprawie stosowanej w celu zwalczania biegunek, wzdęć, nudności, bólów miesiączkowych i przeziębień . Także w pierwszych księgach Starego Testamentu można doszukać się informacji na ten temat. Co zatem kryje w sobie ta starożytna przyprawa i czy warto nią wzbogacić swoją dietę? Zapraszam do lektury.

Właściwości prozdrowotne

Do najważniejszych właściwości prozdrowotnych zaliczyć możemy:

-pozytywny wpływ na wrażliwość insulinową i poziom cukru we krwi
-obniżenie poziomu cholesterolu LDL
-zdolności wspomagające leczenie infekcji drożdży
-właściwości wspomagające zwalczanie bakterii E.coli
-łagodzenie bólów stawów (pół łyżeczki w połączeniu z łyżką miodu przed śniadaniem)
-w jednym z badań dowiedziono, że może zmniejszyć rozprzestrzenianie się komórek rakowych
-przyspieszenie metabolizmu

Niebezpieczna kumaryna

Niestety, każdy medal ma dwie strony. Cynamon posiada w swoim składzie naturalnie występujący związek chemiczny, który według wielu badań naukowych ma negatywny wpływ na wątrobę. Badania te jednak wykazują, że kumaryna szkodliwa jest tylko w przypadku podawania jej szczurom, gdyż w organizmie naczelnych, w tym ludzi jest metabolizowana do substancji nie zagrażającej zdrowiu. Biorąc jednak pod uwagę to, jak często naukowcy lubią zmieniać zdanie, polecam wybieranie cynamonu cejlońskiego.

Cynamon cejloński , a cynamon cassia

Na naszym rynku najczęściej występującym rodzajem tej przyprawy jest cynamon cassia. Ze względu na niską cenę, to zazwyczaj ta odmiana gości w naszych sklepach. Jej droższą i bardziej cenioną odmianą jest cynamon cejloński. Charakteryzuje się słodkim smakiem i aromatycznym zapachem. Najczęściej można znaleźć go w sklepach specjalistycznych. Co jednak ważniejsze, zawiera on znacznie mniej kumaryny w swoim składzie niż cynamon cassia.

Podsumowując

Analizując badania i przeglądając sporą już ilość artykułów na temat cynamonu, można dojść do wniosku, że przyprawa ta ma wiele prozdrowotnych właściwości i odpowiednio stosowana może zastąpić nam wiele niepotrzebnych leków, które oprócz działania docelowego mają również szereg działań ubocznych. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy wyrzucić wszystkie lekarstwa do śmieci i zacząć zajadać się cynamonem. Myślę jednak, że warto dodać ten specyfik do swojej codziennej diety i na własnej skórze przekonać się, czy cynamon to niedoceniana przez wielu lekarzy alternatywa dla leków, czy tylko słodki dodatek do posiłków.

Twój trener i dietetyk

Marek Godziek

Marek Godziek

Jestem trenerem personalnym, dietetykiem, trenerem pływania II klasy i crossfit. Moją pasją jest sport i aktywny tryb życia. Bardzo lubię podejmować wyzwania, dlatego połączyłem trening crossfitowy z triatlonem, startami w maratonach i organizacją sportowo-rekreacyjnych imprez. Prywatnie, podobno całkiem fajny mąż i super tata.

Masz pytania?

kontakt@mamplan.eu
+48 725 718 751