

Podczas wysiłku fizycznego organizm człowieka traci ogromne ilości wody. Oprócz płynów tracimy również wiele niezbędnych składników mineralnych takich jak: sód, potas, chlor, magnez czy wapń. Według wielu ekspertów najlepszym sposobem na uzupełnianie tych niedoborów są napoje izotoniczne. Jednak czy każdy wypad na siłownie musi wiązać się z zakupem popularnego izotonika?
Napój izotoniczny
Napojem izotonicznym możemy nazwać płyn, którego osmolalność (stężenie stałych składników) jest równe stężeniu płynów ustrojowych naszego organizmu. Oprócz wody taki napój zawiera w swoim składzie również niezbędne minerały i węglowodany, a czasem także witaminy. Dzięki zbliżonej osmolalności napoju i płynów ustrojowych człowieka, izotonik bardzo szybko i skutecznie nawadnia organizm, oraz pozwala utrzymać odpowiednie stężenie składników mineralnych i węglowodanów.
Przykład napoju izotonicznego: IsoPlus, Isostar
Cel stosowania: nawodnienie organizmu, uzupełnienie strat składników mineralnych i węglowodanów u osób trenujących wyczynowo
Napój hipotoniczny
Napojem hipotonicznym możemy nazwać płyn, którego osmolalność jest niższa niż stężenie płynów ustrojowych naszego organizmu. Wchłania się najszybciej, jednak jest ubogi w składniki mineralne i węglowodany, przez co nie uzupełnia niedoborów energii powstających podczas wysiłku. Dodatkowo wypity w dużych ilościach wzmaga produkcje moczu, rozcieńczając składniki mineralne. Spożywany podczas długotrwałego wysiłku np. maratonu może doprowadzić do znacznej utraty sodu (hiponatremii) co skutkować może: zawrotami głowy, nudnościami, kłopotami z oddychaniem, a nawet śmiercią.
Przykład napoju hipotonicznego: woda
Cel stosowania: zaspokojenie pragnienia u osób rekreacyjnie ćwiczących
Napój hipertoniczny
Napojem hipertonicznym możemy nazwać płyn, którego osmolalność jest wyższa niż stężenie płynów ustrojowych naszego organizmu. Wchłania się on najwolniej, gdyż w swoim składzie posiada więcej składników mineralnych i węglowodanów niż znajduje się we krwi. Dodatkowo aby proces wchłaniania przebiegł prawidłowo, organizm zmuszony jest do rozcieńczenia roztworu, co skutkować może odwodnieniem. Przykładem napoju hipertonicznego jest sok owocowy.
Przykład napoju hipertonicznego: sok owocowy
Cel stosowania: uzupełnienie glikogenu mięśniowego po długotrwałym wysiłku fizycznym
Podsumowanie
Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie płynów podczas wysiłku fizycznego jest napój izotoniczny. Nie oznacza to jednak, że każdy aktywny fizycznie powinien spożywać hektolitry izotoników. Napoje izotoniczne są tworzone z myślą o wyczynowych sportowcach, gdzie taka pomoc faktycznie jest potrzebna. Osoby ćwiczące rekreacyjnie nie eksploatują tak bardzo organizmu i zwykła woda w zupełności wystarczy.